Mobül F

Şirketimiz, üst yönetim ve alt yapısal kadrosunun sahip olduğu sektörel birikimleri ile 2018 yılında Uygunluk Değerlendirme Kuruluşu ve Onaylanmış Kuruluş olmak amaçlı İstanbul da temelleri atılmış olan bir kuruluştur.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.

KABUL ET

Başvuru Formu

Modül F

2014/33/AB Ek V Asansörlerin Son Muayenesi

NOBOCERT, 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği Ek V Asansörlerin Son Muayenesi (Modül F) kapsamında 2847 kimlik kayıt numarasıyla atanmış bir Onaylanmış Kuruluştur.

Modül F Nedir?

Son muayene, AB tip inceleme belgesine (Modül B) tabi olan veya 2014/33/AB Ek-I’de yer alan temel sağlık ve güvenlik gereklerini sağlayan onaylı kalite sistemine göre tasarlanan ve monte edilen asansörün, onaylanmış kuruluş tarafından onaylandığı ve belgelendirildiği uygunluk değerlendirme işleminin bir bölümünü oluşturur.

Asansörün son muayenesi için başvuru, asansörü monte eden veya yetkili temsilcisi tarafından kendi seçtiği bir onaylanmış kuruluşa yapılır.

Onaylanmış Kuruluşların Değerlendirme ve Belgelendirme Yöntemleri

Onaylanmış kuruluş tarafından ilgili uyumlaştırılmış standartlarda yer alan uygun muayene ve deney veya eşdeğer deney, asansörün 2014/33/AB Ek-I’de yer alan temel sağlık ve güvenlik gereklerine uygunluğunun kontrol edilmesi için gerçekleştirilir.

Onaylanmış kuruluş tüm testlerden sonra asansörün kullanımından doğan zararın, değişimin ve bozulmanın olup olmadığını kontrol eder.

Asansör, 2014/33/AB Ek-I’de yer alan temel sağlık ve güvenlik gereklerini karşılaması halinde, onaylanmış kuruluş 2014/33/AB Asansör Yönetmeliğinin 21 ve 22. maddelerine göre “CE” işaretinin yanına kendi kimlik kayıt numarasını iliştirir veya iliştirilmesini sağlar ve muayene ile testin yapıldığını ifade eden son muayene belgesini düzenler.

Yükümlülükler?

  • Asansör monte eden, her asansör için yazılı bir AB uygunluk beyanı düzenlemeli ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yetki ve sorumluluğu altında AB uygunluk beyanının ve son muayene belgesinin bir kopyasını asansörün piyasaya arzından sonra on yıl muhafaza etmeli ve AB uygunluk beyanının bir kopyası talep üzerine yetkililere sağlamalıdır.
  • Avrupa Komisyonu ve üye ülkeler talep üzerine son muayene belgesinin bir kopyasını temin edebilir.

sa

kapat